Чи буде теплою зима для полтавчан (Тепломережу прориває щодня)
У Полтаві на 10 днів раніше розпочали опалювальний сезон. Через пориви трубопроводів кілька десятків будинків у місті були без тепла. Тепер теплопостачання відновлене, але пориви далі трапляються. Комунальники кажуть, аварій не уникнути. Тепломережі у Полтаві зношені.
Навпроти будинку №22/1 на вул. Героїв Сталінграда в мікрорайоні Сади-1 велика перекопана канава. Через неї комунальники перекинули залізний місток. Поряд лежить шматок залізної іржавої труби довжиною 20 м. Через аварію 11 будинків добу не мали тепла.
— Теплу в квартирах дуже зраділи, — розповідає мешканка будинку №24 корп. 3 на вул. Героїв Сталінграда пенсіонерка Ганна Іванівна. — Але встала наступного дня, а батареї холодні.
Ганна Іванівна каже, їхній будинок у мікрорайоні будували одним з перших. Труби дуже старі. Часто трапляються аварії.
— Он у сусідньому домі живе якийсь депутат міськради, — показує рукою. — То він собі нові труби до будинку поміняв. А ми постійно мучимося. У підвалі труби взагалі погнили.
Торік з початком опалювального сезону по місту сталося 105 поривів труб. Цього року кількість аварій поки що не рахували, але їх також чимало.
— Пориви та пошкодження теплових мереж трапляються майже щодня, — зауважує Володимир Чернявський, гендиректор обласного комунального підприємства "Полтаватеплоенерго". — Стан тепломережі міста вкрай незадовільний. Окремі ділянки теплових мереж використовуються без ремонтів та заміни десятиліттями. Більшість труб іржавіють та поступово виходять з ладу.
Відзначає, тепер усі полтавці з теплом. Наслідки аварій ліквідували. Завчасний початок опалювального сезону не вплинув на те, що в окремих місцях траплялися пориви тепломережі.
— Наша головна біда — це економічно необґрунтовані тарифи за тепло, — пояснює Володимир Олександрович. — Не маємо коштів на ремонт мережі, її оновлення. У Полтаві можна на пальцях порахувати місця, де замінювали труби. Заміну проводимо невеликими ділянками, а решта теплопроводу залишається в тому ж стані.
Цього року на роботи з тепломережею підприємство використало близько 10 млн грн. Торік сума була приблизно такою самою.
— Та це крапля в морі, — додає Чернявський. — Загалом по місту під землею знаходиться 430 кілометрів труб. Заміна кілометра труби обходиться у мільйон гривень. Це без врахування додаткових робіт та витрат. Загалом потрібно щонайменше 430 мільйонів гривень. Усі гроші, які використовуємо на ремонт — це ті, що отримуємо за надання послуг з теплопостачання. Держава роботи не фінансує. У місті немає такого району, де можна було б гарантувати, що пориви під час опалювального сезону не траплятимуться.
Зі збільшенням вартості газу керівник комунального підприємства передбачає, що тарифи за теплопостачання також переглянуть.
— Наша галузь зможе розвиватися лише після встановлення економічно вигідних тарифів, — говорить Володимир Олександрович. — Також важливим є залучення коштів інвесторів. Бо останні кілька років підтримки держави не маємо. Передбачаю, що до нового року тарифи на тепло не зміняться, бо цьому передує багато процедурних моментів.